Trener Personalny

Idea trenera personalnego pojawiła się pod koniec XX wieku w wysokorozwiniętych, zamożnych krajach Zachodu jako odpowiedź na potrzeby indywidualizacji aktywności fizycznej i troski o własne zdrowie. Aby zdrowo żyć, zwiększyć poziom jakości swego życia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie w tym zakresie. Obecnie nie ma problemu z dostępem do wiedzy ale nie każdy ma czas, by zajmować się sobą stąd coraz więcej osób (nie tylko osób znanych i zamożnych) korzysta z usług indywidualnych doradców różnych dziedzin, w tym również w dziedzinie zdrowego stylu życia.

Wydaje się więc, że trener personalny w zakresie zdrowia to zawód przyszłości.

Trener osobisty to osoba, której zadaniem jest być organizatorem, osobistym kierownikiem i planistą w zakresie zdrowego stylu życia. Co ważne, trener nie tylko zaplanuje nam zajęcia, ale może razem z nami w nich uczestniczyć. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają partnera do ćwiczeń, a sami nie potrafią się zmobilizować do systematycznego wysiłku.

Trener osobisty każdego klienta traktuje indywidualnie, dobiera program treningu właściwy dla wieku, budowy ciała, poziomu umiejętności, stanu zdrowia i sprawności oraz stylu życia, potrafi dobrać także indywidualną dietę i zespół ćwiczeń modelujących sylwetkę.
Specjalnie przygotowany program zajęć i opieka fachowca zwiększa motywację do pracy nad sobą a to bezpośrednio przekłada się na lepsze efekty.

Zaletą tych usług jest także fakt, że treningi mogą być przeprowadzane nie tylko w fitness klubie, ale również np. w domu klienta czy w plenerze a trening może być dopasowany do rytmu życia klienta.

Współpraca z trenerem personalnym zwiększa bezpieczeństwo odbywanych zajęć ponieważ gwarantuje to jego wiedza oraz doświadczenie.

Jakie są polskie realia?

W Polsce z usług trenera personalnego korzystają najczęściej osoby młode, w wieku 30-40 lat.

Pomimo tego, że rynek produktów i usług rekreacyjno-zdrowotnych stale się powiększa trudno jest zaspokoić rosnące potrzeby w dziedzinie profilaktyki i promocji zdrowia na odpowiednio wysokim poziomie. Wciąż brak fachowej i przystępnej cenowo oferty dla osób starszych oraz dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. Nawet wśród osób młodych powszechne są dzisiaj dysfunkcje odkręgosłupowe, które wymagają indywidualnego podejścia i dużej wiedzy. Wielu trenerów personalnych nie ma przygotowania do pracy z takimi osobami.

Trener personalny nie może być osobą przerzucającą od rana do wieczora ciężary na siłowni, która swoim klientom obiecuje, że rękawek ich t-shirta przy lekkim ugięciu ramienia będzie pękał w szwach, a kobietom obiecuje brzuch i pośladki, które przybliżą je wyglądem do Arnolda Schwarzeneggera.

Osoby, które decydują się na korzystanie z usług trenerów osobistych chcą mieć pewność efektów pracy nad sobą ale przede wszystkim chcą mieć pewność, że wiedza i umiejętności trenera osobistego gwarantują bezpieczeństwo ich zdrowiu.

Coraz więcej osób orientuje się, że zarówno poziom jak i ograniczenia związane z wydatkami na opiekę medyczną w Polsce nie gwarantują wystarczającej opieki i pozostaje jedynie samodzielne staranne zadbanie o własne zdrowie – musimy pracować do 67 roku życia, a mając stresy w pracy, na które wraz z wiekiem coraz gorzej reagujemy i kolejne schorzenia, w jakiś sposób nas ograniczające, nie będziemy najbardziej pożądanymi pracownikami. Coraz powszechniejsza jest świadomość, że sami musimy podjąć ten wysiłek, nie czekając aż dopadnie nas starość.

W związku z powyższym oraz coraz większym propagowaniem zdrowego stylu życia, na siłownię i sale fitness przychodzą nie tylko ludzie młodzi i zdrowi, ale również osoby starsze i dysfunkcyjne oczekujące od trenera zróżnicowanej i bogatej wiedzy, obejmującej nie tylko temat metod treningowych.

TRENER PERSONALNY więc to nie tylko ekspert w zakresie swojej specjalności sportowej ale specjalista pozostałych dziedzin niezbędnych do prowadzenia treningu – zarówno wyczynowego, jak i wykonywanego w wymiarze rekreacyjnym. Dobrze przygotowany trener personalny potrafi poprowadzić trening z osobą młodą, sprawną i zdrową ale także z osobą straszą z szeregiem różnych dysfunkcji.

W REHA-FIT szkolimy takich właśnie trenerów. Szkolimy ich tak aby wiedzieli co zrobić by przyciągnąć klientów, zdobyć ich zaufanie i wspólnie z nimi osiągnąć sukces. Nasi absolwenci są nie tylko dobrymi trenerami - oni są wyjątkowymi trenerami personalnymi.

Beata Adamczyk
Master Trainer